Nagrania z Kongresu
Otwarcie XIV Kongresu Bibliotek. W czym mogę pomóc?
Joanna Lempart – Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Daniel Putkiewicz – Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno
Sylwia Chojnacka-Tuzimek – Biblioteka Publiczna w Piasecznie Jacek Królikowski – Fundacja FRSI
Jak pomagać mądrze i dobrze?
Rozmowa z laureatkami Konkursu im. Olgi Rok
Biblioteka w Erze Technologii: Jak usprawnić swoją codzienną pracę dzięki AI?
W dzisiejszym dynamicznym świecie bibliotekarze stają przed wyjątkowymi wyzwaniami i możliwościami, które niesie ze sobą era technologii i sztucznej inteligencji. Podczas spotkania skupimy się na tym jak ułatwić sobie codzienną pracę i przygotowanie działań dla społeczności lokalnej przy wsparciu narzędzi cyfrowych. Będzie inspirująco i bardzo praktycznie!
Co zyskasz:
– praktyczny przewodnik po czatach, generatorach obrazów i innych narzędziach opartych lub wspieranych przez AI,
– wskazówki, gdzie można budować swoje repozytorium wiedzy,
– wiedzę o wyzwaniach, które rodzi wykorzystanie technologii w bibliotekach.
Prowadzenie: Monika Schmeichel-Zarzeczna – Sektor 3.0
Weź udział w spotkaniu autorskim z Tomaszem Kwaśniewskim
Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Kwaśniewskim – dziennikarzem, reporterem i autorem książki Jedno oko na Maroko – pierwszej reporterskiej książki dla dzieci, w której Osoby, które na różne sposoby wyróżniają się spośród innych, odpowiadają na proste pytania, jakie mogłoby zadać dziecko. O sile empatii i sztuce zadawania trudnych pytań z autorem rozmawiał będzie Filip Jędruch – reporter Radia Gdańsk i dziennikarz bloga Sektor 3.0
Porozmawiajmy! O „Bibliotece dla wszystkich”
Zdanie „W czym mogę pomóc?” na stałe wpisane jest w charakter działań bibliotecznych. W szczególności często się pojawia, kiedy do biblioteki przychodzi nowa osoba lub grupa. Nowa rzeczywistość wielokulturowa jest idealną okazją do przyjrzenia się jak je zadawać, żeby być usłyszanym? W jaki sposób budować ofertę biblioteki, w odpowiedzi na wypowiedziane potrzeby? Jak zadbać o siebie w sytuacji nagłych zmian? O doświadczeniach zdobytych w ramach projektu „Biblioteka dla Wszystkich” (i nie tylko) opowiedzą Monika Barriga z Biblioteki Miejskiej w Łodzi i Małgorzata Karpicka z Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Rozmowę poprowadzi Martyna Woropińska z FRSI.
Maskę tlenową najpierw nakładamy sobie: Jak regulować stres i emocje?
Praca w bibliotece to nie tylko wypożyczanie książek, to przede wszystkim kontakt z ludźmi – w różnym wieku, z różnymi historiami. Jakże często wyprawa po książkę jest dla nich pretekstem do bycia wysłuchanym i otrzymania wsparcia od ulubionej bibliotekarki/rza. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Zapraszamy na chwilę pogłębionego myślenia dotyczącego kryzysu psychicznego, głównie dotykającego dzieci i młodzież. Z troską postaramy się przyjrzeć temu, co może dziać się z nami w chwilach pomagania, oraz postaramy się wypracować narzędzia do pomocy sobie.
Co zyskasz:
– dowiesz się co dzieje się w nas, gdy pomagamy,
– otrzymasz wskazówki jak regulować stres i emocje,
– zrozumiesz co jest przyczyną obecnej epidemii kryzysu psychicznego.
Prowadzenie: Anna Rogowska-Zach – Psychoterapeutka
Porozmawiajmy! O „Bibliotekach dla klimatu”
Biblioteka ma zdolność przyciągania bardzo różnych grupy odbiorców: o rozmaitych zainteresowaniach, wieku i pochodzeniu. Stanowi m.in. bardzo szczególne miejsce dla kobiet – przestrzeń przyjaznego zrozumienia, intelektualnej aktywności i wsparcia.
O tym jaką rolę pełni biblioteka w życiu odwiedzających ją osób, czy może pomóc w tworzeniu bezpiecznej przestrzeni do wspólnego działania i budować zaangażowanie w lokalne sprawy opowie Krzysztof Jodłowski, autor badania „Biblioteki jak miejsce działań dla klimatu” zrealizowanego przez FRSI dzięki wsparciu European Climate Foundation. Rozmowę poprowadzi Marta Piechocka-Nowakowska z FRSI.
Zainspiruj się! Z Igą Fijałkowską z Wydawnictwa Dwie Siostry
Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi o emocjach? Co to właściwie znaczy, że wszyscy się liczą? I jak wykorzystać wartościową literaturę dziecięcą do rozmów z dziećmi? Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wybrane książki Wydawnictwa Dwie Siostry, które wspierają wrażliwość młodych czytelników i zachęcają do empatii i rozmowy o emocjach.
Uwolnij swój głos! Z Elizą Szulińską
„Nie masz głosu”, „siedź cicho”, „dzieci i ryby głosu nie mają”, „nie hałasuj, nie śpiewaj”, „nie masz słuchu” – to tylko mały wycinek krytycznych i uszczypliwych uwag, z którymi każdy z nas choć raz zetknął się w swoim życiu. Krytyka ta sprawia, że stopniowo odbieramy ważność naszemu głosowi, a oceny, opinie i potrzeby innych ludzi z czasem stają się ważniejsze niż nasze.
Spotkanie będzie inspiracją do zauważania i wsłuchania się we własny głos bez oceny i krytyki, z czułością. Przyjrzeniu się temu; Co myślisz o swoim głosie? Jaką nadajesz mu rangę? Czy pozwalasz sobie wyrażać poprzez głos to, co naprawdę czujesz? Będziemy pracować holistycznie, na wielu poziomach, odkrywając 6 głosów, które nosimy w sobie i które każdego dnia próbują się wydostać i przekazać ważne informacje. Każdy moment jest dobry na rozpoczęcie pracy nad wyswobodzeniem głosu. Uwolnienie go to powrót do siebie, zgoda na bycie zauważonym, wysłuchanym i potrzebnym. Obiecujemy: bezpieczną atmosferę, profesjonalizm, lekkość, zero oceny i poczucie humoru.
Prowadzenie: Eliza Szulińska – producentka i euforystka
Supermoce bibliotecznej superwizji – czyli o pomaganiu i wsparciu w środowisku bibliotecznym
Bohaterkami tej rozmowy są dwie bibliotekarki, które zajmują się superwizją koleżeńską. Czym w ogóle jest, co daje? Czy jest formą wsparcia czy pomagania? Jak robić to dobrze, by karmić obie strony a nie … ego jednej? Czy superwizja ma jakieś supermoce? Jak wspiera – a może wręcz wyciąga na światło dzienne? – talenty w zespole. Jak superwizować kreatywnie? A jak wspierać się w sieciach? Czy superwizja może sprawić, że praca ma sens a pracownicy kwitną?
Udział biorą:
Marzenna Wojnar i Izabela Bochińska – Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Inicjatywy
Nie oceniaj ludzi po okładce! Jak mądrze organizować działania wspierające osoby w kryzysie?
O Mobilnych Bibliotekach słyszeli już chyba (prawie) wszyscy. Ale na krakowskich Plantach istnieje jedna, bardzo wyjątkowa, której oferta skierowana jest do osób, których na co dzień w bibliotece nie spotkacie. Jej użytkownikami są osoby w kryzysie bezdomności, które – tak jak my – też lubią czytać książki, ale mają do nich utrudniony dostęp. I tak zrodził się pomysł na Mobilną Bibliotekę, dzięki której książki docierają do ludzi żyjących w skrajnie trudnych warunkach. Posłuchajcie, co Piotr Żyłka z Zupy ma do powiedzenia o kulisach tej niezwykłej inicjatywy, dzięki której hasło ,,Biblioteka dla wszystkich” nabiera realnych kształtów. W czasie spotkania Piotr podzieli się z nami swoim doświadczeniem i wspólnie poszukamy odpowiedź na pytania:
– jak mądrze projektować i organizować działania pomocowe dla osób w kryzysach?
– jak tworzyć księgozbiór i zorganizować system mobilnej wypożyczalni?
– jak zadbać o przeszkolenie i bezpieczeństwo współpracowników i wolontariuszy?
Prowadzenie: Filip Jędruch – Sektor 3.0
Gość: Piotr Żyłka – Fundacja ZUPA
Empatia w bibliotece: Jak lepiej rozumieć czytelników, współpracowników i siebie?
Biblioteka jest jednym z najlepszych miejsc na rozwijanie empatii. Bo jest domem dla tysięcy historii, dzięki którym możemy doskonalić nasze kompetencje społeczne identyfikując się z bohaterami. Ale empatia jest również potrzebna bibliotece – by lepiej rozumieć czytelników, społeczność lokalną, współpracowników i siebie. Pomagając innym możemy przeżywać różne emocje, w tym te, z którymi mierzą się wspierane przez nas osoby. Empatia poznawcza dostarcza motywacji do działania, jednocześnie pozwala postawić tamę niechcianym emocjom.
W czasie spotkania dowiesz się; po co jest empatia, w jaki sposób można ją rozwijać, w czym pomaga, ale i jakie zagrożenia za sobą niesie.
Prowadzenie: Łukasz Szewczyk – Stowarzyszenie Pracownia Filmowa Cotopaxi
Rozmowa z Gościnią Specjalną Kongresu Bibliotek
Jej zawód jest w naszym kraju niesłychanie specyficzny – jest bowiem pastorką, a jak sama mówi, jej praca polega na pomaganiu ludziom i wspieraniu wspólnoty. Swoje kompetencje zgłębiała nie tylko za pomocą pracy duchowej czy studiów teologicznych, ale też ucząc się psychologii. I choć jej praca to rodzaj misji – podobnie jak w przypadku bibliotekarzy/ek – to pastorka Monika Zuber ma też konkretne założenia swojego Kościoła jeśli chodzi o wspieranie a właściwie tworzenie lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że podzieli się z nami rozważaniami na temat nie tylko miłości i motywacji, ale też wypalenia empatycznego, pomagania nadmiernego i “z ego” i wsparcia: osób, środowisk, dobrej, słusznej sprawy, aż w końcu kobiet, które tak pięknie reprezentuje i o których mądrze mówi jako teolożka feministyczna.
Prowadzenie: Aga Kozak – Dziennikarka i coacherka
Gościni: Monika Zuber – Pastorka
Porozmawiajmy!
Jak planować działania w czasch wielkiej niepewności? Jak budowć odpororność instytucji i zatroszczyć się o zespół? Zapraszamy na spotkanie – rozmowę z Jackiem Królikowskim – prezesem FRSI . Będzie przestrzeń na pytania, inspiracje i wymianę dobrych praktyk.
Prowadzenie: Filip Jędruch – Sektor 3.0
Gość: Jacek Królikowski – Fundacja FRSI