AGENDA
KONGRESU BIBLIOTEK 2023
W czym mogę pomóc?

Zapraszamy na XIV Kongres Bibliotek “W czym mogę pomóc?” Wspólnie z Wami i z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, jaka powinna być rola bibliotek w działaniach pomocowych, czym jest mądre pomaganie i jak zadbać w tym wszystkim o siebie? Bądźmy razem, gdy dzieje się zmiana! Razem kontynuujmy kongresową opowieść.

OTWARCIE
10.00-10.10
Otwarcie XIV Kongresu Bibliotek
Prowadzenie:

Dziennikarka i coacherka

Sektor 3.0

Udział biorą:

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Fundacja FRSI

10.10-10.45
Jak pomagać mądrze i dobrze?

Pomaganie to temat ważny i na czasie, nie tylko ze względu na wydarzenia ostatnich lat i miesięcy, lecz również ze względu na nowe odkrycia naukowców, mówiące o tym, co np. pomaganie robi naszemu mózgowi, odporności, społeczności, psychice. W tym panelu przyjrzymy się różnym obliczom działań pomocowych w praktyce, w tym perspektywie osób i instytucji organizujących wsparcia. Uwzględnimy też oczywiście głos osób, które tego wsparcia potrzebują. Porozmawiamy o tym, jak udzielać pomocy zgodnie z dobrymi praktykami i szacunkiem, ale też … jak ją przyjmować i czy istnieje (i jakie są jego zasady?) kodeks dobrego pomagania? 

Prowadzenie:

Dziennikarka i coacherka

Udział biorą:

Uniwersytet Warszawski

ekspertka ds. kulturowych

10.45-10.55
Rozmowa z laureatkami Konkursu im. Olgi Rok
Prowadzenie:

Dziennikarka i coacherka

10.55-11.00
Co przed nami?
Prowadzenie:

Dziennikarka i coacherka

WIRTUALNA STREFA SPOTKAŃ
11.00-11.30
Weź udział w spotkaniu autorskim!

Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Kwaśniewskim – dziennikarzem, reporterem i autorem książki Jedno oko na Maroko – pierwszej reporterskiej książki dla dzieci, w której Osoby, które na różne sposoby wyróżniają się spośród innych, odpowiadają na proste pytania, jakie mogłoby zadać dziecko. O sile empatii i sztuce zadawania trudnych pytań z autorem rozmawiał będzie Filip Jędruch – reporter Radia Gdańsk i dziennikarz bloga Sektor 3.0

Prowadzenie:

Sektor 3.0

Gość:

Pisarz, Gość Wydawnictwa Dwie Siostry

11.00-11.30
Porozmawiajmy!

Biblioteka ma zdolność przyciągania bardzo różnych grupy odbiorców: o rozmaitych zainteresowaniach, wieku i pochodzeniu. Stanowi m.in. bardzo szczególne miejsce dla kobiet – przestrzeń przyjaznego zrozumienia, intelektualnej aktywności i wsparcia.
O tym jaką rolę pełni biblioteka w życiu odwiedzających ją osób, czy może pomóc w tworzeniu bezpiecznej przestrzeni do wspólnego działania i budować zaangażowanie w lokalne sprawy opowie Krzysztof Jodłowski, autor badania „Biblioteki jak miejsce działań dla klimatu” zrealizowanego przez FRSI dzięki wsparciu European Climate Foundation. Rozmowę poprowadzi Marta Piechocka-Nowakowska z FRSI.

Prowadzenie:
Biblioteki dla klimatu
Gość:

badacz, agencja Day Ray

SESJA I
11.30-12.10
Maskę tlenową najpierw nakładamy sobie: Jak regulować stres i emocje?

Praca w bibliotece to nie tylko wypożyczanie książek, to przede wszystkim kontakt z ludźmi – w różnym wieku, z różnymi historiami. Jakże często wyprawa po książkę jest dla nich pretekstem do bycia wysłuchanym i otrzymania wsparcia od ulubionej bibliotekarki/rza. Jak radzić sobie w takich sytuacjach? Zapraszamy na chwilę pogłębionego myślenia dotyczącego kryzysu psychicznego, głównie dotykającego dzieci i młodzież. Z troską postaramy się przyjrzeć temu, co może dziać się z nami w chwilach pomagania, oraz postaramy się wypracować narzędzia do pomocy sobie.

Co zyskasz:
– dowiesz się co dzieje się w nas, gdy pomagamy,
– otrzymasz wskazówki jak regulować stres i emocje,
– zrozumiesz co jest przyczyną obecnej epidemii kryzysu psychicznego.

Prowadzenie:

Psychoterapeutka

11.30-12.10
Biblioteka w Erze Technologii: Jak usprawnić swoją codzienną pracę dzięki AI?
W dzisiejszym dynamicznym świecie bibliotekarze stają przed wyjątkowymi wyzwaniami i możliwościami, które niesie ze sobą era technologii i sztucznej inteligencji. Podczas spotkania skupimy się na tym jak ułatwić sobie codzienną pracę i przygotowanie działań dla społeczności lokalnej przy wsparciu narzędzi cyfrowych. Będzie inspirująco i bardzo praktycznie!

Co zyskasz:
– praktyczny przewodnik po czatach, generatorach obrazów i innych narzędziach opartych lub wspieranych przez AI,
– wskazówki, gdzie można budować swoje repozytorium wiedzy,
– wiedzę o wyzwaniach, które rodzi wykorzystanie technologii w bibliotekach.
Prowadzenie:
WIRTUALNA STREFA SPOTKAŃ
12.10-12.30
Porozmawiajmy!

Jak planować działania w czasch wielkiej niepewności? Jak budowć odpororność instytucji i zatroszczyć się o zespół? Zapraszamy na spotkanie – rozmowę z Jackiem Królikowskim – prezesem FRSI . Będzie przestrzeń na pytania, inspiracje i wymianę dobrych praktyk.

Prowadzenie:

Sektor 3.0

Udział biorą:

Fundacja FRSI

12.10-12.30
Zainspiruj się!

Dlaczego warto rozmawiać z dziećmi o emocjach? Co to właściwie znaczy, że wszyscy się liczą? I jak wykorzystać wartościową literaturę dziecięcą do rozmów z dziećmi? Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wybrane książki Wydawnictwa Dwie Siostry, które wspierają wrażliwość młodych czytelników i zachęcają do empatii i rozmowy o emocjach.

Prowadzenie:

Wydawnictwo Dwie Siostry

SESJA II
12.30-13.10
Supermoce bibliotecznej superwizji - czyli o pomaganiu i wsparciu w środowisku bibliotecznym

Bohaterkami tej rozmowy są dwie bibliotekarki, które zajmują się superwizją koleżeńską. Czym w ogóle jest, co daje? Czy jest formą wsparcia czy pomagania? Jak robić to dobrze, by karmić obie strony a nie … ego jednej? Czy superwizja ma jakieś supermoce? Jak wspiera  – a może wręcz wyciąga na światło dzienne? – talenty w zespole. Jak superwizować kreatywnie? A jak wspierać się w sieciach? Czy superwizja może sprawić, że praca ma sens a pracownicy kwitną?

Prowadzenie:

Dziennikarka i coacherka

Udział biorą:

Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Inicjatywy

Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Inicjatywy

12.30-13.10
Uwolnij swój głos!

„Nie masz głosu”, „siedź cicho”, „dzieci i ryby głosu nie mają”, „nie hałasuj, nie śpiewaj”, „nie masz słuchu” – to tylko mały wycinek krytycznych i uszczypliwych uwag, z którymi każdy z nas choć raz zetknął się w swoim życiu. Krytyka ta sprawia, że stopniowo odbieramy ważność naszemu głosowi, a oceny, opinie i potrzeby innych ludzi z czasem stają się ważniejsze niż nasze.

Spotkanie będzie inspiracją do zauważania i wsłuchania się we własny głos bez oceny i krytyki, z czułością. Przyjrzeniu się temu; Co myślisz o swoim głosie? Jaką nadajesz mu rangę? Czy pozwalasz sobie wyrażać poprzez głos to, co naprawdę czujesz? Będziemy pracować holistycznie, na wielu poziomach, odkrywając 6 głosów, które nosimy w sobie i które każdego dnia próbują się wydostać i przekazać ważne informacje. Każdy moment jest dobry na rozpoczęcie pracy nad wyswobodzeniem głosu. Uwolnienie go to powrót do siebie, zgoda na bycie zauważonym, wysłuchanym i potrzebnym. Obiecujemy: bezpieczną atmosferę, profesjonalizm, lekkość, zero oceny i poczucie humoru.

Prowadzenie:

producentka i euforystka

WIRTUALNA STREFA SPOTKAŃ
13.10-13.30
Porozmawiajmy!

Zdanie „W czym mogę pomóc?” na stałe wpisane jest w charakter działań bibliotecznych. W szczególności często się pojawia, kiedy do biblioteki przychodzi nowa osoba lub grupa. Nowa rzeczywistość wielokulturowa jest idealną okazją do przyjrzenia się jak je zadawać, żeby być usłyszanym? W jaki sposób budować ofertę biblioteki, w odpowiedzi na wypowiedziane potrzeby? Jak zadbać o siebie w sytuacji nagłych zmian? O doświadczeniach zdobytych w ramach projektu „Biblioteka dla Wszystkich” (i nie tylko) opowiedzą Monika Barriga z Biblioteki Miejskiej w Łodzi i Małgorzata Karpicka z Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Rozmowę poprowadziMartyna Woropińska z FRSI.

Prowadzenie:
Biblioteka dla wszystkich. Różni. Równi. Ważni.
13.10-13.30
Rozstrzygnięcie konkursu

Zapraszamy na podsumowanie wspólnej akcji Wydawnictwa Egmont i FRSI – „BOOM! Na komiksy i gry planszowe w bibliotece”.

Prowadzenie:
FRSI
SESJA III
13.30-14.10
Empatia w bibliotece: Jak lepiej rozumieć czytelników, współpracowników i siebie?

Biblioteka jest jednym z najlepszych miejsc na rozwijanie empatii. Bo jest domem dla tysięcy historii, dzięki którym możemy doskonalić nasze kompetencje społeczne identyfikując się z bohaterami. Ale empatia jest również potrzebna bibliotece – by lepiej rozumieć czytelników, społeczność lokalną, współpracowników i siebie. Pomagając innym możemy przeżywać różne emocje, w tym te, z którymi mierzą się wspierane przez nas osoby. Empatia poznawcza dostarcza motywacji do działania, jednocześnie pozwala postawić tamę niechcianym emocjom.

W czasie spotkania dowiesz się; po co jest empatia, w jaki sposób można ją rozwijać, w czym pomaga, ale i jakie zagrożenia za sobą niesie.

Prowadzenie:

Stowarzyszenie Pracownia Filmowa Cotopaxi

13.30-14.10
Nie oceniaj ludzi po okładce! Jak mądrze organizować działania wspierające osoby w kryzysie?
O Mobilnych Bibliotekach słyszeli już chyba (prawie) wszyscy. Ale na krakowskich Plantach istnieje jedna, bardzo wyjątkowa, której oferta skierowana jest do osób, których na co dzień w bibliotece nie spotkacie. Jej użytkownikami są osoby w kryzysie bezdomności, które – tak jak my – też lubią czytać książki, ale mają do nich utrudniony dostęp. I tak zrodził się pomysł na Mobilną Bibliotekę, dzięki której książki docierają do ludzi żyjących w skrajnie trudnych warunkach. Posłuchajcie, co Piotr Żyłka z Zupy ma do powiedzenia o kulisach tej niezwykłej inicjatywy, dzięki której hasło ,,Biblioteka dla wszystkich” nabiera realnych kształtów. W czasie spotkania Piotr podzieli się z nami swoim doświadczeniem i wspólnie poszukamy odpowiedź na pytania:
– jak mądrze projektować i organizować działania pomocowe dla osób w kryzysach?
– jak tworzyć księgozbiór i zorganizować system mobilnej wypożyczalni?
– jak zadbać o przeszkolenie i bezpieczeństwo współpracowników i wolontariuszy?

Prowadzenie:

Sektor 3.0

Gość:

Fundacja ZUPA

ZAMKNIĘCIE Kongresu
14.10-14.45
Rozmowa z Gościnią Specjalną Kongresu Bibliotek

Jej zawód jest w naszym kraju niesłychanie specyficzny – jest bowiem pastorką, a jak sama mówi, jej praca polega na pomaganiu ludziom i wspieraniu wspólnoty. Swoje kompetencje zgłębiała nie tylko za pomocą pracy duchowej czy studiów teologicznych, ale też ucząc się psychologii. I choć jej praca to rodzaj misji – podobnie jak w przypadku bibliotekarzy/ek – to pastorka Monika Zuber ma też konkretne założenia swojego Kościoła jeśli chodzi o wspieranie a właściwie tworzenie lokalnej społeczności. Mamy nadzieję, że podzieli się z nami rozważaniami na temat nie tylko miłości i motywacji, ale też wypalenia empatycznego, pomagania nadmiernego i “z ego” i wsparcia: osób, środowisk, dobrej, słusznej sprawy, aż w końcu kobiet, które tak pięknie reprezentuje i o których mądrze mówi jako teolożka feministyczna.

Prowadzenie:

Dziennikarka i coacherka

Gościni:
14.45-14.50
Podsumowanie Kongresu Bibliotek
Prowadzenie:

Dziennikarka i coacherka

Sektor 3.0

Rejestracja zamknięta. Brak miejsc.
Aga Kozak
Dziennikarka i coacherka

Właścicielka biogramu, który trudno sformatować – przez swoich studentów zwana “ośmiornicą” (bo ośmiornica ma wiele ramion, które wszystko uchwycą). Dziennikarka, podkasterka, szkoleniowiec i prowadząca wydarzenia i dyskusje, specjalistka od pogłębionych rozmów. W swojej pracy skupiona przede wszystkim na tematach oscylujących wokół psychologii, wellbeing oraz przyjemności (uwielbia pisać o podróżach, jedzeniu, seksie i sztuce). Autorka artykułów dla gazet i magazynów lifestylowych, kulinarnych i podróżniczych. Aktualnie pracuje dla Gazeta.pl. i tworzy podcasty o dobrym, świadomym życiu i roli kobiet w społeczeństwie. Jako szkoleniowiec swoich studentów uczy kreatywności, a pracowników firm redukcji stresu, medytacji, mindfulness, dobrego odpoczynku, snu, przyjemności ale też wszystkiego tego, co w ESG stoi pod “S”: inkluzywności, empowermentu czy komunikacji. Jako zwierzę sceniczne i dobra interlokutorka prowadzi gale, konferencje, wydarzenia i spotkania autorskie oraz panele dyskusyjne (po polsku i angielsku). Kongres Bibliotek poprowadzi po raz trzeci.

Filip Jędruch
Sektor 3.0

Dziennikarz radiowy i specjalista ds. komunikacji oraz nowych technologii w organizacjach pozarządowych. Pisze na bloga i prowadzi podcasty w Programie Sektor 3.0 (FRSI i PAFW). Fan opowiadania historii, lokalny animator kultury. W Radiu Gdańsk prowadzi audycje „Złapane w Sieci” oraz “W Świecie Nowych Mediów”, gdzie podąża różnymi technologicznymi ścieżkami: od wywiadów, przez relacje, po trendy i zjawiska.

Joanna Lempart
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Dyrektor Programowa w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, gdzie odpowiada za programy służące rozwojowi społeczności lokalnych, m.in. Działaj Lokalnie i Program Rozwoju Bibliotek. Doktor Nauk Humanistycznych, absolwentka Filologii Angielskiej, Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, a także podyplomowych studiów Public Relations w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wzięła udział w International Visitor Leadership Program Departamentu Stanu USA; jest członkinią Alumni Association – U.S. Department of State Exchange Programs. Członkini Rady Pracowni Badań i Innowacji Społecznych - Fundacji „Stocznia”.

Daniel Putkiewicz
Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno

Absolwent politologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalizacji – administracja publiczna. Studiował również stosunki międzynarodowe w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także podyplomowe studium urbanistyki i gospodarki przestrzennej na Politechnice Warszawskiej, a także studia podyplomowe Szkoły Biznesu Politechniki Krakowskiej oraz Central Connecticut State University. W latach 1998-2001 był niezależnym dziennikarzem prasy lokalnej (Kurier Piaseczyński, Gazeta Piaseczyńska). Potem rozpoczął pracę w Urzędzie Miasta w Biurze Promocji. W roku 2003 r. został kierownikiem Biura Promocji i Informacji Gminy. Obecnie Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Sylwia Chojnacka-Tuzimek
Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Zastępczyni dyrektora Biblioteki Publicznej w Piasecznie i kierowniczka Działu Promocji i Animacji. Uczestniczka w pilotażowej edycji programu dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Kieruj w dobrym stylu”. Autorka i realizatorka projektów kulturalnych, członkini dwóch stowarzyszeń. Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz w organizacji dużych imprez, m.in. Festiwalu Pięknej Książki, Piaseczyńskiego Dyktanda, Szaradziarskich Mistrzostw Piaseczna, Piaseczyńskiego Miasta Kobiet czy Jubileuszu Doroty Gellner.

Jacek Królikowski
Fundacja FRSI

Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, specjalizuje się w metodologii szkoleń i zarządzania projektami. Od 2008 roku kierował działaniami szkoleniowymi realizowanymi przez FRSI w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Ma doświadczenie pracy w instytucjach publicznych (Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli) i organizacjach pozarządowych (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej). Jako ekspert Rady Europy uczestniczył w programach realizowanych przez tę organizację w latach 1995 – 2005, głównie na Bałkanach. Od 2005 działał jako niezależny ekspert, świadcząc usługi w zakresie analiz i badań społecznych, opracowywania projektów, szkoleń i zarządzania projektami dla firm, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. W latach 2006 – 2008 zarządzał dużymi projektami szkoleniowymi realizowanymi przez UNDP i Delegację Komisji Europejskiej dla służby cywilnej.

Prof. dr hab. Paweł Łuków
Uniwersytet Warszawski

Filozof, etyk i bioetyk; Dziekan Wydziału Filozofii UW, kierownik Zakładu Etyki; redaktor naczelny półrocznika Etyka; kierownik Centrum Bioetyki i Bioprawa UW. Autor prac poświęconych etyce Kantowskiej, filozofii medycyny i etyce życia publicznego. Obecnie prowadzi badania nad problematyką publicznej debaty bioetycznej w społeczeństwie demokratycznym, miejsca godności ludzkiej i praw człowieka w regulacji bioetycznej, równego dostępu do opieki zdrowotnej, statusu ciała ludzkiego w biomedycynie ze szczególnym uwzględnieniem medycyny transplantacyjnej, podatności na skrzywdzenie uczestników badań naukowych oraz kształceniem etycznym profesjonalistów medycznych i badaczy. Opublikował książki Granice zgody: autonomia zasad i dobro pacjenta, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe „Scholar” 2005, Moralność medycyny. O sztuce dobrego życia i o sztuce leczenia, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe „Semper”, 2012, Etyka medyczna z elementami filozofii, (T. Pasierski, współaut.) Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2013, Zrozumieć śmierć człowieka, (red.), Polskie Stowarzyszenie Koordynatorów Transplantacyjnych 2015.

Oksana Liubenko
ekspertka ds. kulturowych

Koordynatorka projektów, ekspertka do spraw kulturowych w projekcie „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy”, z doświadczeniem w nauczaniu akademickim w Ukrainie. Do Polski przyjechała w lutym 2022 roku, by już w październiku zaangażować się w tworzenie Klubu Językowego w ramach pracy w Stowarzyszeniu Serduszko dla Dzieci. Obecnie pracuje w projekcie ,,Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy”, dzięki któremu wsparcie w adaptacji do nowej otrzymało do tej pory ponad 6000 uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Absolwentka kursu My Digital Life.

Tomasz Kwaśniewski
Pisarz, Gość Wydawnictwa Dwie Siostry

Dziennikarz, reporter „Dużego Formatu”, autor książek reporterskich i książek z rozmowami, współautor scenariuszy komiksowych. Laureat kilku nagród dziennikarskich, w tym Grand Press i Amnesty International. Studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Ma żonę, dwójkę dzieci, a od niedawna psa. Autor pierwszej niezwykłej książki reportażowej dla dzieci „Jedno oko na Maroko” ze zdjęciami Anny Bedyńskiej, w opracowaniu graficznym Anny Kaźmierak.

Krzysztof Jodłowski

Od ponad 20 lat nieprzerwanie w branży badawczej, wcześniej w największych agencjach badawczych w Polsce (głównie Kantar), ostatnie 10 lat jako Account Director, obsługujący marki z listy największych reklamodawców w Polsce. Od 2020 rozwija własny butik Day Ray, pod którym działa głównie dla fundacji, realizując złożone badawczo i socjologicznie projekty dotyczące środowiska, klimatu, trudnych spraw społecznych.

Dr Anna Rogowska-Zach
Psychoterapeutka

Psycholożka i psychoterapeutka psychoanalityczna, konsultantka wojewódzka w dziedzinie psychoterapii dzieci i młodzieży. Doktorka nauk medycznych, wykładowczyni akademicka na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Pracuje w Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Białymstoku. Członkini nadzwyczajna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. Współzałożycielka Ośrodka Psychoterapii Psychoanalitycznej Otwarci w Białymstoku. Swoją pracę skupia na głębokim rozumienia oraz wsparciu dzieci i młodzieży w kryzysie psychicznym. Współpracuje z rodzicami oraz instytucjami poszerzając wiedzę na temat zaburzeń psychicznych, głównie traum rozwojowych w formie warsztatów, wykładów.

Monika Schmeichel-Zarzeczna
Sektor 3.0

Trenerka, edukatorka, koordynatorka projektów. Obecnie Training Program Manager w Sektorze 3.0, koordynatorka projektów w FRSI i współwłaścicielka marki szkoleniowej Dobrze w Kulturze. Zajmuje się projektowaniem procesów edukacyjnych i wdrażaniem technologii w działaniach organizacji i instytucji. Pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia LABiB, Stypendystka Ministra KiDN 2020 w kategorii zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury. Trzykrotnie wyróżniona przez SPROUC miejscem na liście 100 osób, które w szczególny sposób przyczyniły się do rozwoju kompetencji cyfrowych Polaków.

Iga Fijałkowska
Wydawnictwo Dwie Siostry

Historyczka sztuki i edukatorka. Współpracowała z Działem Edukacji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, gdzie współtworzyła i koordynowała program edukacyjny do wystaw dla różnych grup wiekowych i realizowała liczne projekty. Autorka materiałów dydaktycznych o sztuce dla dzieci i dorosłych oraz redaktorka tekstów tworzonych z myślą o młodszych odbiorcach w przestrzeni muzeum i galerii. Od wielu lat śledzi trendy literatury dziecięcej, prowadzi warsztaty inspirowane sztuką współczesną i książkami, a także szkolenia dla pracowników i pracowniczek bibliotek oraz szkół. Od dwóch lat pracuje w Dziale Promocji Wydawnictwa Dwie Siostry, gdzie z dumą promuje najlepsze książki dla dzieci (i nie tylko!).

Marzenna Wojnar
Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Inicjatywy

Od 32 lat związana zawodowo z biblioteką, z czego 10 lat jako dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubiczu. Lubi pracę z ludźmi i dla ludzi. W swoim zespole najbardziej ceni współpracę i komunikację, na której opiera działania służące budowaniu marki biblioteki. Dyplomowany coach, absolwentka programu Kieruj w dobrym stylu, członkini Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek INICJATYWY, zespołu doradczego ds. IV i V Rundy PRB, przewodnicząca toruńskiego oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Bibliotekarz Roku 2020 woj. kujawsko-pomorskiego. Bierze udział w licznych szkoleniach, webinariach, sama także dzieli się zdobytą wiedzą prowadząc szkolenia dla pracowników bibliotek oraz tworząc sieci biblioteczne wspierając dyrektorów w bibliotecznej codzienności. Jako radna sołecka jest bardzo zaangażowana w życie lokalnej społeczności.

Izabela Bochińska
Stowarzyszenie Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Inicjatywy

Menadżerka kultury, bibliotekarka, dyrektorka przeprowadzająca biblioteczne rewolucje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wołominie od 2013 roku. Od ponad 20 lat rozwija kompetencje, udziela wsparcia i tworzy pozytywny wizerunek bibliotekarstwa, biorąc udział w wielu programach w tym: Kieruj w dobrym stylu, Program Rozwoju Bibliotek, oraz będąc członkinią Zarządu Stowarzyszenia Dyrektorek i Dyrektorów Bibliotek Inicjatywy i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Oddział Warszawski. Prowadzi warsztaty z liderstwa w działaniu, komunikacji w zespole i zarządzania w chaosie. Działania na rzecz społeczeństwa lokalnego, budowanie partnerstw, sieciowanie regionalne, debaty z mieszkańcami, stworzenie Strefy Innowacji, Grupy Inicjatywy, nowoczesna motywacja to pasja i codzienne wyzwanie. Wraz z efektywnym zespołem tworzy na mapie Wołomina miejsce dialogu i integracji lokalnej.

Eliza Szulińska
producentka i euforystka

Ekspertka w dziedzinie kształcenia głosów, producentka, coacherka, inspiratorka. Od 20 lat zachęca ludzi do wyrażania i odkrywania siebie w twórczości bez oceny i krytyki Absolwentka Wokalistyki i Dyrygentury Chóralnej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, Podyplomowych Studiów Coachingu i Mentoringu SWPS, Szkoły Asesorów Metody Assessment/ Development Center Experum HR. . Uczy śpiewu, czułej komunikacji z sobą samym, treningu scenicznego. Pracuje z osobami ze świata biznesu, sztuki i nauki. Jest inspiratorką konferencji i ruchu MAM GŁOS.

Łukasz Szewczyk
Stowarzyszenie Pracownia Filmowa Cotopaxi

Prezes Stowarzyszenia Pracownia Filmowa „Cotopaxi”, trener i facylitator pracujący z różnymi grupami, m.in. aktywistkami/aktywistami, młodzieżą, osobami z niepełnosprawnościami, osobami z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Pomysłodawca i twórca Szkoły Życzliwej Wyobraźni – programu rozwijania empatii poznawczej z naukowo potwierdzoną skutecznością. Wykorzystuje w swojej pracy narzędzia filmowe jako ułatwiające rozumienie drugiego człowieka oraz uruchamiające ciekawość i dyskusję.

Piotr Żyłka
Fundacja ZUPA

Wrażliwy dziennikarz, aktywista miejski, człowiek z Zupy na Plantach, prezes Fundacji ZUPA. Autor książek, m.in. bestsellerowego wywiadu z ks. Kaczkowskim „Życie na pełnej petardzie. Wiara, polędwica i miłość”. Prowadzi podcasty "Słuchać, żeby usłyszeć" i "Wiara wątpiących".

Monika Zuber
Pastorka

Absolwentka teologii ewangelickiej na Chrześcijanskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, od 2010 roku służy jako osoba duchowna w Kościele Ewangelicko-Metodystycznym, obecnie pani proboszcz w Starych Juchach k. Ełku. Pasjonuje się teologią feministyczną i socjologią religii. Prowadzi punkt konsultacyjny dla osób uwikłanych w przemoc domową.