AGENDA
KONGRESU BIBLIOTEK 2023
W czym mogę pomóc?

Zapraszamy na XIV Kongres Bibliotek “W czym mogę pomóc?” Wspólnie z Wami i z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, jaka powinna być rola bibliotek w działaniach pomocowych, czym jest mądre pomaganie i jak zadbać w tym wszystkim o siebie? Bądźmy razem, gdy dzieje się zmiana! Razem kontynuujmy kongresową opowieść.

OTWARCIE
10.00-10.10
Otwarcie XIV Kongresu Bibliotek
Prowadzenie:

Dziennikarka i coacherka

Sektor 3.0

Udział biorą:

Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Fundacja FRSI

10.10-10.45
Jak pomagać mądrze i dobrze?

Pomaganie to temat ważny i na czasie, nie tylko ze względu na wydarzenia ostatnich lat i miesięcy, lecz również ze względu na nowe odkrycia naukowców, mówiące o tym, co np. pomaganie robi naszemu mózgowi, odporności, społeczności, psychice. W tym panelu przyjrzymy się różnym obliczom działań pomocowych w praktyce, w tym perspektywie osób i instytucji organizujących wsparcia. Uwzględnimy też oczywiście głos osób, które tego wsparcia potrzebują. Porozmawiamy o tym, jak udzielać pomocy zgodnie z dobrymi praktykami i szacunkiem, ale też … jak ją przyjmować i czy istnieje (i jakie są jego zasady?) kodeks dobrego pomagania?

Prowadzenie:

Dziennikarka i coacherka

Udział biorą:

Uniwersytet Warszawski

ekspertka ds. kulturowych

10.45-10.55
Rozmowa z laureatkami Konkursu im. Olgi Rok
Prowadzenie:

Dziennikarka i coacherka

10.55-11.00
Co przed nami?
Prowadzenie:

Dziennikarka i coacherka

NETWORKING PRZY KAWIE
11.00-11.30
Poznaj innych uczestników Kongresu!
WARSZTATY
(W tym przerwa na lunch)
11.30-15.30
Jak zadbać o siebie, gdy pomagasz innym?

Każdy, kto pracuje z ludźmi, na rzecz ludzi, na rzecz całej społeczności lokalnej – dokładnie tak jak Ty! – potrzebuje chwili zatrzymania i naładowania akumulatora. Co trwale ładuje nasze baterie, uzupełnia naszą energię i siłę do działania? Wzmacnianie świadomości siebie, naszego własnego potencjału oraz spojrzenie na siebie jak na drogocenną wartościową istotę, która robi wiele dla innych, a dla siebie…? A dla siebie zrobi wiele na Tym warsztacie! Wzmocnimy siebie, by uniknąć empatycznego wypalenia. Skupimy się na naszych talentach i naszej wartości – odkurzymy je, odkryjemy, wzmocnimy!

Co zyskasz?
– dowiesz się jak dać o siebie, by mieć siłę i chęć dbania o innych,
– zobaczysz, czym możesz inspirować innych, bez utraty Twojej energii i empatycznego wypalenia,
– poznasz metodę odkrywania w sobie talentów i mocy.

Prowadzenie:

mentorka, Gościni My Digital Life

11.30-15.30
Młodzi w bookmediach! Jak zachęcić młodzież do czytania literatury z biblioteki?

Zapraszamy na pełne emocji – jak bookmedia tworzone przez młodych – warsztaty o poszukiwaniu literackich inspiracji do pracy z młodzieżą i Young Adult. Nie ma innych miejsc, które mówiłyby nam tak dużo o emocjach młodych, jak Instagram i TikTok. A najrozleglejszą skarbnicą wiedzy na temat kryzysów młodzieży są komentarze przy tekstach młodych twórców i twórczyń na Wattpadzie. Wyrazem tych emocji i pretekstem do rozmów w bibliotece są wybierane przez młodych książki.

Co zyskasz:
– dowiesz się, gdzie szukać inspiracji literackich do pracy z młodzieżą i Young Adult (Wattpad, wydawnictwo Dwie Siostry, boostagram, TikTok) ,
– poznasz książki, które mogą być motywacją do rozmowy o problemach i emocjach młodych czytelników oraz czytelniczek ,
– poszerzysz swój bibliotekarski narzędziownik przydatny w pracy z młodzieżą (studia przypadków).

Prowadzenie:
11.30-15.30
Jak nie dać się przegadać, bronić swojego zdania i nie dać sobie wejść na głowę?

Praca w bibliotece to nie tylko wypożyczanie książek. To również rozmowy, dyskusje, działania ze społecznością i na rzecz społeczności, a często też wymiany argumentów, trudne stawianie granic i próby przekonania różnych interesariuszy do swojej wizji pracy biblioteki. Warto wiedzieć, jak sprawnie zabrać głos, obronić swoje racje oraz produktywnie poprowadzić konfrontacje. Na tym własnie skupimy się podczas warsztatów w symulacji, z wykorzystaniem prostych, intuicyjnych i powtarzalnych argumentacyjnych struktur do wykorzystania od razu po zajęciach. Co zyskasz:
– dowiesz się, co się dzieje w głowach, gdy bronimy swoich racji w obliczu konfrontacji i jak reagować na próby dominacji oraz manipulacji,
– zobaczysz, jak czuć się pewniej argumentując przeciwko osobom wyżej postawionym, wygadanym, a także nieprzychylnym,
– sprawdzisz w praktyce co zrobić, żeby nasz przekaz został zapamiętany i przekonał nieprzekonanych.

Prowadzenie:

Trener komunikacji perswazyjnej

11.30-15.30
Biblioteka w czasach niepewności. Jak świadomie budować bezpieczną kulturę organizacyjną?

Czy osoby pracujące w Twoim zespole lub projekcie czują się bezpiecznie?
Może się zdarzyć, że skupiając energię zespołu na działaniach i pomaganiu – stracimy z oczu ich dobrostan. Kultura organizacyjna ma ogromną siłę – oddziałuje na poszczególne osoby tworząc trudno dostrzegalną sieć norm i możliwości. Wpływa na to jakiego rodzaju zachowania i relacje są możliwe, co jest postrzegane jako pożądane, a czego należy unikać. Podczas warsztatów, inspirowanych odkryciami z badań psychologicznych, ale też sprawdzonymi rozwiązaniami z róznych instytucji, przyjrzymy się elementom, które tworzą kulturę organizacyjną w waszych bibliotekach, oraz temu co możemy zrobić, żeby była ona przyjazna wszystkim osobom pracującym.
Co zyskasz:
– poznasz zestaw rozwiązań i procedur do wdrożenia w swoim projekcie lub w całej instytucji,
– poznasz wpływ poziomu bezpieczeństwa psychologicznego na produktywność, energię, współpracę, stres i zaangażowanie ludzi,
– poznasz metody badania i budowania bezpieczeństwa psychologicznego w zespole.

Prowadzenie:

Fundacja Kultury Dialogu

ZAKOŃCZENIE KONGRESU I NETWORKING PRZY KAWIE
15.30

Rejestracja zamknięta. Brak miejsc.

Aga Kozak
Dziennikarka i coacherka

Właścicielka biogramu, który trudno sformatować – przez swoich studentów zwana “ośmiornicą” (bo ośmiornica ma wiele ramion, które wszystko uchwycą). Dziennikarka, podkasterka, szkoleniowiec i prowadząca wydarzenia i dyskusje, specjalistka od pogłębionych rozmów. W swojej pracy skupiona przede wszystkim na tematach oscylujących wokół psychologii, wellbeing oraz przyjemności (uwielbia pisać o podróżach, jedzeniu, seksie i sztuce). Autorka artykułów dla gazet i magazynów lifestylowych, kulinarnych i podróżniczych. Aktualnie pracuje dla Gazeta.pl. i tworzy podcasty o dobrym, świadomym życiu i roli kobiet w społeczeństwie. Jako szkoleniowiec swoich studentów uczy kreatywności, a pracowników firm redukcji stresu, medytacji, mindfulness, dobrego odpoczynku, snu, przyjemności ale też wszystkiego tego, co w ESG stoi pod “S”: inkluzywności, empowermentu czy komunikacji. Jako zwierzę sceniczne i dobra interlokutorka prowadzi gale, konferencje, wydarzenia i spotkania autorskie oraz panele dyskusyjne (po polsku i angielsku). Kongres Bibliotek poprowadzi po raz trzeci.

Filip Jędruch
Sektor 3.0

Dziennikarz radiowy i specjalista ds. komunikacji oraz nowych technologii w organizacjach pozarządowych. Pisze na bloga i prowadzi podcasty w Programie Sektor 3.0 (FRSI i PAFW). Fan opowiadania historii, lokalny animator kultury. W Radiu Gdańsk prowadzi audycje „Złapane w Sieci” oraz “W Świecie Nowych Mediów”, gdzie podąża różnymi technologicznymi ścieżkami: od wywiadów, przez relacje, po trendy i zjawiska.

Joanna Lempart
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Dyrektor Programowa w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, gdzie odpowiada za programy służące rozwojowi społeczności lokalnych, m.in. Działaj Lokalnie i Program Rozwoju Bibliotek. Doktor Nauk Humanistycznych, absolwentka Filologii Angielskiej, Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, a także podyplomowych studiów Public Relations w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wzięła udział w International Visitor Leadership Program Departamentu Stanu USA; jest członkinią Alumni Association – U.S. Department of State Exchange Programs. Członkini Rady Pracowni Badań i Innowacji Społecznych - Fundacji „Stocznia”.

Daniel Putkiewicz
Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno

Absolwent politologii Uniwersytetu Warszawskiego o specjalizacji – administracja publiczna. Studiował również stosunki międzynarodowe w Instytucie Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył także podyplomowe studium urbanistyki i gospodarki przestrzennej na Politechnice Warszawskiej, a także studia podyplomowe Szkoły Biznesu Politechniki Krakowskiej oraz Central Connecticut State University. W latach 1998-2001 był niezależnym dziennikarzem prasy lokalnej (Kurier Piaseczyński, Gazeta Piaseczyńska). Potem rozpoczął pracę w Urzędzie Miasta w Biurze Promocji. W roku 2003 r. został kierownikiem Biura Promocji i Informacji Gminy. Obecnie Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno.

Sylwia Chojnacka-Tuzimek
Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Zastępczyni dyrektora Biblioteki Publicznej w Piasecznie i kierowniczka Działu Promocji i Animacji. Uczestniczka w pilotażowej edycji programu dla dyrektorek i dyrektorów bibliotek „Kieruj w dobrym stylu”. Autorka i realizatorka projektów kulturalnych, członkini dwóch stowarzyszeń. Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą oraz w organizacji dużych imprez, m.in. Festiwalu Pięknej Książki, Piaseczyńskiego Dyktanda, Szaradziarskich Mistrzostw Piaseczna, Piaseczyńskiego Miasta Kobiet czy Jubileuszu Doroty Gellner.

Jacek Królikowski
Fundacja FRSI

Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, specjalizuje się w metodologii szkoleń i zarządzania projektami. Od 2008 roku kierował działaniami szkoleniowymi realizowanymi przez FRSI w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Ma doświadczenie pracy w instytucjach publicznych (Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli) i organizacjach pozarządowych (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej). Jako ekspert Rady Europy uczestniczył w programach realizowanych przez tę organizację w latach 1995 – 2005, głównie na Bałkanach. Od 2005 działał jako niezależny ekspert, świadcząc usługi w zakresie analiz i badań społecznych, opracowywania projektów, szkoleń i zarządzania projektami dla firm, organizacji pozarządowych i instytucji publicznych. W latach 2006 – 2008 zarządzał dużymi projektami szkoleniowymi realizowanymi przez UNDP i Delegację Komisji Europejskiej dla służby cywilnej.

Prof. dr hab. Paweł Łuków
Uniwersytet Warszawski

Filozof, etyk i bioetyk; Dziekan Wydziału Filozofii UW, kierownik Zakładu Etyki; redaktor naczelny półrocznika Etyka; kierownik Centrum Bioetyki i Bioprawa UW. Autor prac poświęconych etyce Kantowskiej, filozofii medycyny i etyce życia publicznego. Obecnie prowadzi badania nad problematyką publicznej debaty bioetycznej w społeczeństwie demokratycznym, miejsca godności ludzkiej i praw człowieka w regulacji bioetycznej, równego dostępu do opieki zdrowotnej, statusu ciała ludzkiego w biomedycynie ze szczególnym uwzględnieniem medycyny transplantacyjnej, podatności na skrzywdzenie uczestników badań naukowych oraz kształceniem etycznym profesjonalistów medycznych i badaczy. Opublikował książki Granice zgody: autonomia zasad i dobro pacjenta, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe „Scholar” 2005, Moralność medycyny. O sztuce dobrego życia i o sztuce leczenia, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe „Semper”, 2012, Etyka medyczna z elementami filozofii, (T. Pasierski, współaut.) Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2013, Zrozumieć śmierć człowieka, (red.), Polskie Stowarzyszenie Koordynatorów Transplantacyjnych 2015.

Oksana Liubenko
ekspertka ds. kulturowych

Koordynatorka projektów, ekspertka do spraw kulturowych w projekcie „Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy”, z doświadczeniem w nauczaniu akademickim w Ukrainie. Do Polski przyjechała w lutym 2022 roku, by już w październiku zaangażować się w tworzenie Klubu Językowego w ramach pracy w Stowarzyszeniu Serduszko dla Dzieci. Obecnie pracuje w projekcie ,,Uniwersytet Warszawski dla Ukrainy”, dzięki któremu wsparcie w adaptacji do nowej otrzymało do tej pory ponad 6000 uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Absolwentka kursu My Digital Life.

Katarzyna Dąbrowska
mentorka, Gościni My Digital Life

Ekspertka rozwoju osobistego, mentorka, coacherka, trenerka, menedżerka. Od 20 lat zbiera doświadczenia w biznesie, NGO i rozwoju osobistym i przekazuje je dalej na szkoleniach i w indywidualnych procesach coachingowo-mentoringowych. Jest mentorką Fundacji Liderek Biznesu i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Specjalizuje się we wzmacnianiu osobistego przywództwa liderów i liderek, opartego o ich talenty i wartości. Pokazuje jak angażować ludzi z szacunkiem i po partnersku. Jest autorką książek „Sukces Lidera” – o angażującym przywództwie oraz wzmacniającej książki dla kobiet „Teraz JA! Moje życie, mój czas”. Pozytywnie nastawiona do życia i do ludzi. Od kilku lat mieszkanka gminy Piaseczno.

Magdalena Żerek
Czytam to!

Dziennikarka, promotorka literatury, specjalistka ds. promocji i informacji w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Absolwentka filologii polskiej o specjalizacji edukacja medialna. Członkini Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje z młodzieżą, pisze i realizuje projekty na potrzeby instytucji kultury. Organizuje spotkania czytelnicze dla młodzieży i dorosłych w Bibliotece Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. Prowadzi spotkania autorskie i audycję o książkach w grodziskim radiu Bogoria. Jest twórczynią serwisu o literaturze Czytam to!

Radosław Czekan
Trener komunikacji perswazyjnej

Uczy jak mówić to samo tylko lepiej i nie dać się przegadać. Trener komunikacji perswazyjnej, argumentacji, debatowania oraz wystąpień publicznych. Z jego wsparcia korzystali pracownicy największych globalnych firm technologicznych, FMCG czy finansowych ale też urzędnicy europejscy, prawnicy, polityczki, aktywiści klimatyczni, ale też prowadzący Dyskusyjne Kluby Książki. Najbardziej jest dumny z podopiecznych, którym udało się do tej pory przekonać nieprzychylne audytoria do 5G, szczepionek, szacunku do osób LGBT, do Unii Europejskiej, obrony demokracji, odejścia od węgla i ropy w przemyśle, czy obrony doktoratu z fizyki kwantowej. Wielki fan DKK oraz lokalnych bibliotek, które odwiedzał często i gęsto od 6. roku życia.

Lena Rogowska-Lewandowska
Fundacja Kultury Dialogu

Trenerka, facylitatorka, wiceprezeska Fundacji Kultury Dialogu. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Filozofii UW, Gender Studies IBL PAN, Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego, Zaawansowanej Szkoły Facylitacji Społecznej, oraz Podyplomowych Studiów Porozumienia bez Przemocy na Collegium Civitas. Od kilkunastu lat współpracuje z instytucjami (biblioteki, ngo, biznes, uczelnie wyższe, instytucje kultury) w obszarze komunikacji, budowania kultury informacji zwrotnej w instytucji, przeciwdziałania dyskryminacji i innym formom przemocy. Łączy Porozumienie bez Przemocy z podejściem antydyskryminacyjnym.