KONGRESU BIBLIOTEK 2023
W czym mogę pomóc?
Zapraszamy na XIV Kongres Bibliotek “W czym mogę pomóc?” Wspólnie z Wami i z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, jaka powinna być rola bibliotek w działaniach pomocowych, czym jest mądre pomaganie i jak zadbać w tym wszystkim o siebie? Bądźmy razem, gdy dzieje się zmiana! Razem kontynuujmy kongresową opowieść.
Dziennikarka i coacherka
Sektor 3.0
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno
Biblioteka Publiczna w Piasecznie
Fundacja FRSI
Pomaganie to temat ważny i na czasie, nie tylko ze względu na wydarzenia ostatnich lat i miesięcy, lecz również ze względu na nowe odkrycia naukowców, mówiące o tym, co np. pomaganie robi naszemu mózgowi, odporności, społeczności, psychice. W tym panelu przyjrzymy się różnym obliczom działań pomocowych w praktyce, w tym perspektywie osób i instytucji organizujących wsparcia. Uwzględnimy też oczywiście głos osób, które tego wsparcia potrzebują. Porozmawiamy o tym, jak udzielać pomocy zgodnie z dobrymi praktykami i szacunkiem, ale też … jak ją przyjmować i czy istnieje (i jakie są jego zasady?) kodeks dobrego pomagania?
Dziennikarka i coacherka
Uniwersytet Warszawski
ekspertka ds. kulturowych
Dziennikarka i coacherka
Każdy, kto pracuje z ludźmi, na rzecz ludzi, na rzecz całej społeczności lokalnej – dokładnie tak jak Ty! – potrzebuje chwili zatrzymania i naładowania akumulatora. Co trwale ładuje nasze baterie, uzupełnia naszą energię i siłę do działania? Wzmacnianie świadomości siebie, naszego własnego potencjału oraz spojrzenie na siebie jak na drogocenną wartościową istotę, która robi wiele dla innych, a dla siebie…? A dla siebie zrobi wiele na Tym warsztacie! Wzmocnimy siebie, by uniknąć empatycznego wypalenia. Skupimy się na naszych talentach i naszej wartości – odkurzymy je, odkryjemy, wzmocnimy!
Co zyskasz?
– dowiesz się jak dać o siebie, by mieć siłę i chęć dbania o innych,
– zobaczysz, czym możesz inspirować innych, bez utraty Twojej energii i empatycznego wypalenia,
– poznasz metodę odkrywania w sobie talentów i mocy.
mentorka, Gościni My Digital Life
Zapraszamy na pełne emocji – jak bookmedia tworzone przez młodych – warsztaty o poszukiwaniu literackich inspiracji do pracy z młodzieżą i Young Adult. Nie ma innych miejsc, które mówiłyby nam tak dużo o emocjach młodych, jak Instagram i TikTok. A najrozleglejszą skarbnicą wiedzy na temat kryzysów młodzieży są komentarze przy tekstach młodych twórców i twórczyń na Wattpadzie. Wyrazem tych emocji i pretekstem do rozmów w bibliotece są wybierane przez młodych książki.
Co zyskasz:
– dowiesz się, gdzie szukać inspiracji literackich do pracy z młodzieżą i Young Adult (Wattpad, wydawnictwo Dwie Siostry, boostagram, TikTok) ,
– poznasz książki, które mogą być motywacją do rozmowy o problemach i emocjach młodych czytelników oraz czytelniczek ,
– poszerzysz swój bibliotekarski narzędziownik przydatny w pracy z młodzieżą (studia przypadków).
Czytam to!
Praca w bibliotece to nie tylko wypożyczanie książek. To również rozmowy, dyskusje, działania ze społecznością i na rzecz społeczności, a często też wymiany argumentów, trudne stawianie granic i próby przekonania różnych interesariuszy do swojej wizji pracy biblioteki. Warto wiedzieć, jak sprawnie zabrać głos, obronić swoje racje oraz produktywnie poprowadzić konfrontacje. Na tym własnie skupimy się podczas warsztatów w symulacji, z wykorzystaniem prostych, intuicyjnych i powtarzalnych argumentacyjnych struktur do wykorzystania od razu po zajęciach. Co zyskasz:
– dowiesz się, co się dzieje w głowach, gdy bronimy swoich racji w obliczu konfrontacji i jak reagować na próby dominacji oraz manipulacji,
– zobaczysz, jak czuć się pewniej argumentując przeciwko osobom wyżej postawionym, wygadanym, a także nieprzychylnym,
– sprawdzisz w praktyce co zrobić, żeby nasz przekaz został zapamiętany i przekonał nieprzekonanych.
Trener komunikacji perswazyjnej
Czy osoby pracujące w Twoim zespole lub projekcie czują się bezpiecznie?
Może się zdarzyć, że skupiając energię zespołu na działaniach i pomaganiu – stracimy z oczu ich dobrostan. Kultura organizacyjna ma ogromną siłę – oddziałuje na poszczególne osoby tworząc trudno dostrzegalną sieć norm i możliwości. Wpływa na to jakiego rodzaju zachowania i relacje są możliwe, co jest postrzegane jako pożądane, a czego należy unikać. Podczas warsztatów, inspirowanych odkryciami z badań psychologicznych, ale też sprawdzonymi rozwiązaniami z róznych instytucji, przyjrzymy się elementom, które tworzą kulturę organizacyjną w waszych bibliotekach, oraz temu co możemy zrobić, żeby była ona przyjazna wszystkim osobom pracującym.
Co zyskasz:
– poznasz zestaw rozwiązań i procedur do wdrożenia w swoim projekcie lub w całej instytucji,
– poznasz wpływ poziomu bezpieczeństwa psychologicznego na produktywność, energię, współpracę, stres i zaangażowanie ludzi,
– poznasz metody badania i budowania bezpieczeństwa psychologicznego w zespole.
Fundacja Kultury Dialogu