I tak (nie)
przyjdą!
O młodzieży i seniorach w bibliotece
15.
19-20 listopada 2024
Warszawa, Centrum Nauki Kopernik
Brak miejsc - rejestracja zamknięta
Agenda Kongresu Bibliotek 2024
I tak (nie)
przyjdą!
STACJONARNIE
Warszawa
Centrum Nauki Kopernik

Biblioteka jest miejscem dla Wszystkich – powtarzamy od lat. Ale jak to wygląda w praktyce? Różnie.

„Jak przyciągnąć młodzież do biblioteki?” – słyszymy. A ostatnio też nawet gorzkie: „Zostawmy ich w spokoju. I tak nie przyjdą. Wolą swoje smartfony i ekrany”.

A seniorzy? „Oni przyjdą na wszystko!” – słyszymy. Czy w związku z tym zwalnia nas to z myślenia o jakościowej ofercie dla osób starszych? Chcemy, żeby 15. Kongres Bibliotek był okazją do rozmowy o młodzieży i o seniorach w bibliotece. Zapraszamy Was do tej rozmowy.

19-20 listopada
Dzień 1
  • 11:30-11:45
Otwarcie Kongresu
Prowadzenie:
Filip Jędruch
Dziennikarz radiowy, konferansjer
Udział biorą:
dr Joanna Lempart
Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Jacek Królikowski
Prezes FRSI
  • 11:45-12:45
Porozmawiajmy!

O młodzieży z Jarosławem Szulskim, nauczycielem, współzałożycielem Liceum Artes Liberales, dawnej pracującym w renomowanych warszawskich liceach im. T. Reytana i Batorego. Znanym popularyzatorem psychologii humanistycznej w wychowaniu, autorem książek o szkole. Współtwórcą i dyrektorem programu akademickiego Akademia Psychologii Przywództwa i programów treningowych dla młodzieży !@#$%.

O osobach starszych z dr Edytą Bonk, psycholożką, nauczycielką akademicka w Katedrze Wspomagania Rozwoju Człowieka SWPS. Doświadczoną Trenerką Pamięci. Wieloletnią wykładowczynią Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Trójmieście, koordynatorką merytoryczną Psychologicznego UTW przy Uniwersytecie SWPS w Sopocie, certyfikowaną Terapeutka Tańcem.

Rozmawia:
Filip Jędruch
Dziennikarz radiowy, konferansjer
Udział biorą:
Jarosław Szulski
Nauczyciel, współzałożyciel Liceum Artes Liberales
dr Edyta Bonk
Psycholożka, nauczycielka akademicka SWPS
  • 11:45-12:30
Narracje

profesor Tadeusz Sławek, interpretator literatury, tłumacz, pisarz i publicysta. Urodzony w 1946 roku w Katowicach, absolwent filologii polskiej i angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Związany z Uniwersytetem Śląskim nieprzerwanie od 1971 roku, rektor Uniwersytetu w latach 1996-2002. Wraz z kontrabasistą Bogdanem Mizerskim autor i wykonawca esejów na głos i kontrabas.

prof. Tadeusz Sławek
Interpretator literatury, tłumacz, pisarz i publicysta
  • 12:45-12:55
Porozmawiajmy!  “O bibliotece stref”

z Jolantą Janiec dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej – Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa. Trenerką, bibliotekarką, animatorką kultury, pedagożką. Inicjatorką działań włączających ludzi w szeroko pojętą kulturę. Absolwentka Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS w Lublinie, Szkoły Liderów PAFW, Szkoły Trenerskiej STOP-PRB. Posiadaczką  certyfikatu L3M Radość uczenia się przez całe życie wg M. Montessori. Członkinią branżowych stowarzyszeń INICJATYWY i LABiB. Fanką i ambasadorką Loesje. W ostatnim roku „rozkręciła” Hrubieszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Bibliotece.

Rozmawia:
Filip Jędruch
Dziennikarz radiowy, konferansjer
Udział biorą:
Jolanta Janiec
Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej - Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa
  • 12:55-13:40
Porozmawiajmy! “O przestrzeni w bibliotece”

z Agnieszką Sikorską z cooperativa studio, projektantką usług, facylitatorką procesów projektowych, edukatorką. Na co dzień zajmującą się  tworzeniem nowych, innowacyjnych usług oraz zarządzaniem procesami projektowymi. Realizatorką projektów, oparte na badaniach i współpracy warsztatowej z różnymi grupami interesariuszy i interesariuszek. Trenerką, prowadzącą szkolenia z zakresu projektowania usług (service design),  z wykorzystaniem metodyki design thinking.
z dr Agnieszką Cieślą, architektką i urbanistką. Adiunktką w Zakładzie Gospodarki Przestrzennej i Nauk o Środowisku Przyrodniczym, na Wydziale Geodezji i Kartografii, Politechniki Warszawskiej. Specjalistką w zakresie zagadnień związanych ze starzeniem się społeczeństwa i jego konsekwencji w przestrzeni (doktorat na Uniwersytecie Bauhaus w Weimarze). Działaczką społeczną, założycielką Fundacji Mimo Wieku (www.mimowieku.pl). Inicjatorką i współorganizatorką pierwszego w Polsce Wzorcowego Mieszkania Seniora, uczestniczką wielu projektów badawczych i wdrożeniowych, w tym międzynarodowych.

Rozmawia:
Joanna Szymańska
FRSI
Udział biorą:
Agnieszka Sikorska
Projektantka usług, facylitatorka procesów projektowych, edukatorka
dr inż. arch. Agnieszka Cieśla
Architektka i urbanistka
  • 13:40-14:30
Przerwa na obiad
  • 14:30-14:45
Kongresowa Publiczność w roli głównej!
  • 14:45-15:00
Wręczenie stypendiów w Konkursie im. Olgi Rok
  • 15:00-15:30
Rozmowa z Gościem Specjalnym 15. Kongresu Bibliotek 

Paweł Grabowski jest doktorem nauk medycznych, specjalistą chirurgii szczękowo – twarzowej i medycyny paliatywnej. Inicjatorem i realizatorem działań mających na celu zapewnienie profesjonalnej opieki osobom zależnym, nieuleczalnie chorym u kresu życia, które mieszkają na  obszarach wiejskich. 

W 2009 roku założył Fundację Podlaskie Hospicjum Onkologiczne (obecnie Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza), prowadzącą pierwsze w Polsce wiejskie hospicjum domowe, a od lipca 2012 roku wiejskie hospicjum stacjonarne. Jest autorem książki „Dziadek Franek”, skierowanej do najmłodszych opowieści o cierpieniu, chorobie i umieraniu i współautor książki „Nie przyszedł do mnie anioł” (2023).

Jest także Laureatem pierwszej edycji nagrody „Okulary Księdza Kaczkowskiego”.

Rozmawia:
Jacek Królikowski
Prezes FRSI
Gość Specjalny:
Paweł Grabowski
Doktor nauk medycznych
  • 15:30-15:45
Podsumowanie i zamknięcie plenarnej części Kongresu
Prowadzenie:
Filip Jędruch
Dziennikarz radiowy, konferansjer
Jacek Królikowski
Prezes FRSI
  • 15:45-16.15
Przerwa
Dialogi
  • 16:15-17:45
„Dajmy im spokój; i tak nie przyjdą” – dialog o młodzieży w bibliotece

Dialog nie jest debatą. Nikt nie wygrywa, nikt nie przegrywa. Dialog nie jest też dyskusją, nie chodzi o potyczkę na argumenty. Dialog jest po to, żeby się usłyszeć i żeby powiedzieć o swoich doświadczeniach, przekonaniach, emocjach, a czasem też trudnościach czy stereotypach, które są w naszych głowach. 

To będzie okazja, żeby się spotkać we własnym gronie, w gronie bibliotekarek i bibliotekarzy i powiedzieć, a może tylko posłuchać o tym, co myślicie i czujecie myśląc o młodzieży w kontekście pracy w bibliotece.O przestrzeń na dobrą rozmowę zadbają facylitatorki: Karolina Pluta i Ida Bocian

Udział biorą:
Karolina Pluta
Pedagożka teatru, coachka, trenerka i performerka
Ida Bocian
Aktorka, reżyserka, dramaturżka, animatorka kultury, tutorka
  • 16:15-17:45
„Nie musimy się starać; i tak przyjdą” – dialog o osobach starszych w bibliotece

Dialog nie jest debatą. Nikt nie wygrywa, nikt nie przegrywa. Dialog nie jest też dyskusją, nie chodzi o potyczkę na argumenty. Dialog jest po to, żeby się usłyszeć i żeby powiedzieć o swoich doświadczeniach, przekonaniach, emocjach, a czasem też trudnościach czy stereotypach, które są w naszych głowach. 

To będzie okazja, żeby się spotkać we własnym gronie, w gronie bibliotekarek i bibliotekarzy i powiedzieć, a może tylko posłuchać o tym, jak widzicie pracę w bibliotece z osobami starszymi. O przestrzeń na dobrą rozmowę zadbają facylitatorki: Magdalena Latuch i Magdalena Rosochacka-Gmitrzak.

Udział biorą:
Magdalena Latuch
Facylitatorka, trenerka, doradczyni
Dr Magdalena Rosochacka-Gmitrzak
Socjolożka i gerontolożka społeczna
  • 16:15-17:45
AKTYWNOŚCI W KULUARACH KONGRESU
Dzień 2
  • 9:00-9:30
Otwarcie 2. dnia Kongresu. Zapraszamy na kawę!
WARSZTATY – SESJA 1.
  • 9:30-11:00
Jak młodym pracuje się ze starszymi, a jak starszym z młodymi? O (współ)pracy w zespole wielopokoleniowym

Podczas warsztatu poszukamy wspólnie odpowiedzi na pytania: Jak bardzo to, kiedy się urodziłeś_aś, kształtuje to, kim jesteś, także w swoim miejscu pracy/bibliotece? Jak wydarzenia, technologia i kultura lat, w których dorastałeś_aś, wpłynęły na Twoje pokolenie? Czy dostrzegasz różnice między swoim pokoleniem a innymi i co – potencjalnie – z tych różnic wynika dla (współ)pracy w środowisku bibliotecznym)?

Zachęcimy do ćwiczenia wyobraźni, poszerzając rozumienie pojęć takich jak pokoleniowość, wiek, młodość i starość. Zmapujemy przeszkody, które utrudniają nam międzygeneracyjne porozumienie i poszukamy strategii, która może pomóc je przezwyciężyć.

Prowadzenie:
Prof. Paula Pustułka
Uniwersytet SWPS
Magdalena Romanowska
Uniwersytet SWPS
  • 9:30-11:00
“Manga dla początkujących i średniozaawansowanych”

“Młodzi teraz czytają mangi” – pewnie słyszałyście_liście to zdanie. Czy to prawda? Czym jest manga? Dla kogo jest ten rodzaj komiksów? Które gatunki mang są dla młodych, a które dla dorosłych czytelników? Jak się poruszać w świecie mang i się nie zgubić?

Podczas tego warsztatu dowiecie się, jak wejść w temat bezpiecznie i bez uprzedzeń oraz jak zachęcić nie tylko młodzież do sięgnięcia po mangę.

Prowadzenie:
Jan Świderski
Nałogowy kolekcjoner i czytelnik książek, mang i komiksów
Urszula Pawlik
Bibliotekarka, twórczyni akcji „Domangowanie”
  • 9:30-11:00
“Nie projektuj dla nich, projektuj z nimi” – o projektowaniu przestrzeni z osobami młodymi

To będzie prawdziwy warsztat. Teorii tylko tyle, ile trzeba, żeby z sensem praktykować projektowanie. Będą narzędzia, makiety i specjalni goście – osoby młode, które projektowały przestrzenie w swoich bibliotekach, w ramach projektu: “Biblioteka dla wszystkich. Moje miejsce”. Całość poprowadzi Agnieszka Sikorska – doświadczona projektantka, pracująca w oparciu o podejście skoncentrowane na człowieku (Human Centered Design).

Prowadzenie:
Agnieszka Sikorska
Projektantka usług, facylitatorka procesów projektowych, edukatorka
  • 9:30-11:00
“Czy można być prawdziwie wolnym?” – warsztat inspirowany serią „Prawdziwe życie” wydawnictwa Widnokrąg

To będzie warsztat o kreatywnej pracy z książką i o tym, w jaki sposób rozmawiać z młodzieżą o buncie i wolności. Dołącz do buntowników lub członków Systemu i przekonaj się, czy można być prawdziwie wolnym – w prawdziwym życiu… lub w sieci. 

W czasie spotkania stworzymy mapy społeczności buntowników i systemowców. Za pomocą piramidy skojarzeń sprawdzimy, czym jest dla nas bunt. Przyjrzymy się, w których obszarach naszego życia jest przestrzeń na wolność, a gdzie musimy się dostosować i jak to na nas wpływa. 

Prowadzenie:
Agnieszka Chmielewska
Wydawnictwo Widnokrąg
Julia Mikołajczyk
Aktorka, pedagożka i logopedka
Anna Musialik
Animatorka kultury, edukatorka czytelnictwa, bibliotekarka
  • 9:30-11:00
“Grzechy i przykazania pamięci” – trening i metodyka pracy z osobami starszymi

Na trening zapraszamy osoby w każdym wieku. Poczujecie na własnej skórze, czym jest trening pamięci. To będzie niezwykła okazja do spotkania z Edytą Bonk, która o pracy z seniorami wie prawie wszystko. Z wielką łatwością łączy wiedzę akademicką i praktykę. A podczas tego warsztatu pokaże swoją autorską metodę treningu dla seniorów i opowie, jak nią pracować.

Prowadzenie:
dr Edyta Bonk
Psycholożka, nauczycielka akademicka SWPS
  • 9:30-11:00
“Projektowanie późnej dorosłości”

Osoby starsze. Seniorzy i seniorki. Silversi. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego mówimy o „srebrnym tsunami”? Czy zmieniające się i starzejące się społeczeństwo – to rzeczywiście zagrożenie i katastrofa a może jednak szansa na nowe otwarcie?  

Podczas warsztatów będziemy podróżować po mapie wyzwań społecznych związanych z późną dorosłością. Dowiemy się więcej o tej zróżnicowanej grupie. Poznamy inspirujące przykłady nowatorskich rozwiązań, które odpowiadają na te wyzwania. Zobaczymy sieć instytucji i organizacji, które mogą nas zasilić w codziennych działaniach i wyzwaniach związanych z pracą z osobami starszymi. Sprawdzimy i podyskutujemy, czy i jakie jest miejsce bibliotekarzy i bibliotekarek w kształtowaniu nowej długowieczności.

Prowadzenie:
Marta Białek-Graczyk
Socjolożka, autorka i tutorka projektów społecznych
WARSZTATY – SESJA 2.
  • 11:00-11:45
Przerwa: aktywności w kuluarach Kongresu
  • 11:45-13:15
“Manga dla początkujących i średniozaawansowanych”

“Młodzi teraz czytają mangi” – pewnie słyszałyście_liście to zdanie. Czy to prawda? Czym jest manga? Dla kogo jest ten rodzaj komiksów? Które gatunki mang są dla młodych, a które dla dorosłych czytelników? Jak się poruszać w świecie mang i się nie zgubić?

Podczas tego warsztatu dowiecie się, jak wejść w temat bezpiecznie i bez uprzedzeń oraz jak zachęcić nie tylko młodzież do sięgnięcia po mangę.

Prowadzenie:
Jan Świderski
Nałogowy kolekcjoner i czytelnik książek, mang i komiksów
Urszula Pawlik
Bibliotekarka, twórczyni akcji „Domangowanie”
  • 11:45-13:15
“Nie projektuj dla nich, projektuj z nimi” – o projektowaniu przestrzeni z osobami młodymi

To będzie prawdziwy warsztat. Teorii tylko tyle, ile trzeba, żeby z sensem praktykować projektowanie. Będą narzędzia, makiety i specjalni goście – osoby młode, które projektowały przestrzenie w swoich bibliotekach, w ramach projektu: “Biblioteka dla wszystkich. Moje miejsce”. Całość poprowadzi Agnieszka Sikorska – doświadczona projektantka, pracująca w oparciu o podejście skoncentrowane na człowieku (Human Centered Design).

Prowadzenie:
Agnieszka Sikorska
Projektantka usług, facylitatorka procesów projektowych, edukatorka
  • 11:45-13:15
“Czy można być prawdziwie wolnym?” – warsztat inspirowany serią „Prawdziwe życie” wydawnictwa Widnokrąg

To będzie warsztat o kreatywnej pracy z książką i o tym, w jaki sposób rozmawiać z młodzieżą o buncie i wolności. Dołącz do buntowników lub członków Systemu i przekonaj się, czy można być prawdziwie wolnym – w prawdziwym życiu… lub w sieci. 

W czasie spotkania stworzymy mapy społeczności buntowników i systemowców. Za pomocą piramidy skojarzeń sprawdzimy, czym jest dla nas bunt. Przyjrzymy się, w których obszarach naszego życia jest przestrzeń na wolność, a gdzie musimy się dostosować i jak to na nas wpływa. 

Prowadzenie:
Agnieszka Chmielewska
Wydawnictwo Widnokrąg
Julia Mikołajczyk
Aktorka, pedagożka i logopedka
Anna Musialik
Animatorka kultury, edukatorka czytelnictwa, bibliotekarka
  • 11:45-13:15
“Grzechy i przykazania pamięci” – trening i metodyka pracy z osobami starszymi

Na trening zapraszamy osoby w każdym wieku. Poczujecie na własnej skórze, czym jest trening pamięci. To będzie niezwykła okazja do spotkania z Edytą Bonk, która o pracy z seniorami wie prawie wszystko. Z wielką łatwością łączy wiedzę akademicką i praktykę. A podczas tego warsztatu pokaże swoją autorską metodę treningu dla seniorów i opowie, jak nią pracować.

Prowadzenie:
dr Edyta Bonk
Psycholożka, nauczycielka akademicka SWPS
  • 11:45-13:15
“Projektowanie późnej dorosłości”

Osoby starsze. Seniorzy i seniorki. Silversi. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego mówimy o „srebrnym tsunami”? Czy zmieniające się i starzejące się społeczeństwo – to rzeczywiście zagrożenie i katastrofa a może jednak szansa na nowe otwarcie?  

Podczas warsztatów będziemy podróżować po mapie wyzwań społecznych związanych z późną dorosłością. Dowiemy się więcej o tej zróżnicowanej grupie. Poznamy inspirujące przykłady nowatorskich rozwiązań, które odpowiadają na te wyzwania. Zobaczymy sieć instytucji i organizacji, które mogą nas zasilić w codziennych działaniach i wyzwaniach związanych z pracą z osobami starszymi. Sprawdzimy i podyskutujemy, czy i jakie jest miejsce bibliotekarzy i bibliotekarek w kształtowaniu nowej długowieczności.

Prowadzenie:
Marta Białek-Graczyk
Socjolożka, autorka i tutorka projektów społecznych
  • 11:45-13:15
Jak młodym pracuje się ze starszymi, a jak starszym z młodymi? O (współ)pracy w zespole wielopokoleniowym

Podczas warsztatu poszukamy wspólnie odpowiedzi na pytania: Jak bardzo to, kiedy się urodziłeś_aś, kształtuje to, kim jesteś, także w swoim miejscu pracy/bibliotece? Jak wydarzenia, technologia i kultura lat, w których dorastałeś_aś, wpłynęły na Twoje pokolenie? Czy dostrzegasz różnice między swoim pokoleniem a innymi i co – potencjalnie – z tych różnic wynika dla (współ)pracy w środowisku bibliotecznym)?

Zachęcimy do ćwiczenia wyobraźni, poszerzając rozumienie pojęć takich jak pokoleniowość, wiek, młodość i starość. Zmapujemy przeszkody, które utrudniają nam międzygeneracyjne porozumienie i poszukamy strategii, która może pomóc je przezwyciężyć.

Prowadzenie:
Prof. Paula Pustułka
Uniwersytet SWPS
Magdalena Romanowska
Uniwersytet SWPS
  • 13:15
Zakończenie 2. dnia Kongresu Zapraszamy na lunch!
WYBIERZ FORMULARZ